Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Siedlcach

Patron szkoły

 

25 listopada 2011 roku odbyła się uroczystość nadania szkole 
imienia prof. Zbigniewa Religi 
oraz przekazanie szkole nowego  sztandaru.

 

 

Patron szkoły prof. Zbigniew Religa 

 

Z dniem 1 września 2011 roku decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego, Medyczne Szkoły Policealne wchodzące w skład Zespołu przyjęły nazwę Medyczna Szkoła Policealna im prof. Zbigniewa Religi w Siedlcach, oraz Medyczna Szkoła Policealna dla Dorosłych im profesora Zbigniewa Religi w Siedlcach. 

 

„Profesor Zbigniew Religa urodził się 16 grudnia 1938 roku a zmarł 8 marca 2009. Wybitny Polski kardiochirurg i polityk. Pionier polskiej transplantologii. W 1985 roku przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca. Był Rektorem Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (1996-1999) , Senatorem Rzeczpospolitej Polskiej III i V Kadencji (1993-1997) i (2001-2005), Ministrem Zdrowia (2005-2007), oraz posłem na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej VI kadencji ( 2007-2009). Marszałek Senior. Kawaler i członek Kapituły Orderu Orała Białego. Założyciel Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu, którą do końca swoich dni wspierał i czuwał nad projektem stworzenia sztucznego serca. Profesor Zbigniew Religa jest autorem ponad 160 prac naukowych oraz trzech podręczników: Zarys kardiochirurgii, Przeszczep serca, Kardiochirurgia dziecięca. Uratował życie tysiącom osób.

 

Profesor Zbigniew Religa jest niekwestionowanym autorytetem dla naszej młodzieży. Jego działalność medyczna i społeczna, jednoznaczne i priorytetowe cele przywracania zdrowia ludziom chorym, są ponadczasową wskazówką dla młodego pokolenia wkraczającego w świat medycyny. Podziwiamy jego twórczą osobowość w podejmowaniu wyzwań, ryzyka i realizacji marzeń zawodowych, a także pasję zarażania innych ludzi miłością i entuzjazmem bezinteresownego działania na rzecz chorych i potrzebujących pomocy. Stanowi to przykład dla naszych uczniów i słuchaczy. Swoją twórczą i naukową postawą osoba Profesora inspiruje do permanentnego rozwijania zainteresowań medycznych i innych pasji. Osobowość i zasługi Profesora zadecydowały, że społeczność szkolna postanowiła wybrać właśnie Jego na swojego patrona. Ważny jest dla nas również fakt, iż Profesor był emocjonalnie i rodzinnie związany z miastem Siedlce i jego regionem. Żona Pana profesora Pani Anna Wajszczuk Religa jest rodowitą Siedlczanką. Państwo Religowie brali ślub w Kościele pw Świętego Stanisława a w Katedrze Siedleckiej chrzcili swoje dzieci: Grzegorza i Małgorzatę. Byli częstymi gośćmi miasta i jego mieszkańców. Posiadanie Patrona w osobie Pana profesora jest ponadpokoleniową wizytówką naszej szkoły i miasta Siedlce”

Z.C.

Dane teleadresowe

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Siedlcach

adres:
ul. Młynarska 17 
08-110 Siedlce


tel.: 25 644 78 17
fax: 25 644 78 14


e-mail: 
sekretariat@ckziu.siedlce.pl

GODZINY OTWARCIA SEKRETARIATU

pon-pt godz. 08:00 – 17:00

Sobota: 8.00 – 16.00 (zjazd)

image002

Szkoła prowadzi wynajem sali gimnastycznej, sal wykładowych i pracowni zawodowych na szkolenia, konferencje i egzaminy zawodowe


znak2

checklist2

logo mazowsze
poczta